Všeobecné informácie pre turistov a cestujúcich

Konzumácia alkoholu

Egypt je moslimská krajina, preto je nákup a konzumácia alkoholu možná iba v baroch a reštauráciách v letoviskách alebo väčších mestách. Voľný predaj je dostupný iba v špeciálnych obchodoch.
 

Pravidlá cestnej premávky

Na riadenie motorového vozidla je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Cestná premávka je špecifická a riadi sa skôr nepísanými pravidlami ako dopravnými predpismi. Pri dopravnej nehode treba okamžite kontaktovať políciu. Ostražití by mali byť predovšetkým chodci aj pri použití prechodu pre chodcov. 
Ceny palív sú podstatne nižšie ako v európskych krajinách: 1 liter benzínu stojí približne 25 centov.
 

Právny poriadok

Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti).
Pozor si treba dávať na niektoré druhy liekov či iných podporných prostriedkov - mnohé z nich sú prísne kontrolované, predovšetkým ich vývoz z EAR.
Pri fotení miestnych obyvateľov sa odporúča požiadať ich o dovolenie.

Elektrické napätie

V Egypte je napätie 220 V a kmitočet 50Hz, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý možno dostať v miestnych obchodoch. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.
 

Bakšiš

V Egypte je zvykom darovať tzv. bakšiš. Väčšina turistov zaplatí za jednu noc v hoteli mnoho viac peňazí, než si priemerný Egypťan zarobí za mesiac. Tým pádom sú všetci cudzinci považovaní za veľmi majetných a zaplatenie bakšišu je vnímané ako pomoc človeka inému človeku. 
Bakšiš, ktorý sa platí cestovnej kancelárii, sa rozdelí medzi personál letiska a hotela.

Zdravotná starostlivosť a očkovanie
 

Zdravotná starostlivosť je v Egypte na štandardnej úrovni. Žiadne očkovanie nie je povinné. Ak turista cestuje na individuálnu turistiku, odporúča sa očkovanie proti tetanu, žltačke typu A+B, meningitíde A+C, a bežnému týfusu. Odporúča sa doniesť si všetky potrebné lieky so sebou, nezaručuje sa, že od miestnych lekárov a lekární možno získať rovnaké lieky (často sú omnoho silnejšie než je potrebné). 
 

Jedlo a pitie

Všeobecne sa v Egypte neodporúča konzumovať miestnu vodu (nebalenú) či výrobky z nej pripravované (zmrzlina, ľad, oplachované ovocie). Črevné ťažkosti sú pomerne bežným javom. Je vhodné stravovať sa výlučne v letoviskách, resp. medzinárodných renomovaných stravovacích reťazcoch.
Pokiaľ potrebuje turista lekársku starostlivosť, je vhodnejšie navštíviť súkromnú nemocnicu než štátnu. Je síce drahšia, ale starostlivosť o pacientov je tu lepšia. Mnoho hotelov má svojho zmluvného lekára. Úhradu za ošetrenie/hospitalizáciu v rámci cestovného poistenia treba konzultovať s poisťovňou.

Etiketa

Pri pohybe mimo letovísk je potrebné mať na zreteli, že egyptská spoločnosť je konzervatívna. Preto treba voliť vhodné oblečenie a obmedziť prejavy náklonnosti medzi mužom a ženou. Spoločnosť je netolerantná k LGBT aktivitám.
Vstup do mešít je povolený iba bez topánok. Ukázať Egypťanovi podošvu svojej topánky, aj náhodne, sa považuje za veľkú urážku.

 

Zdroj: https://www.mzv.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/ID_DD6F67735A1B6F80C12576350033486B_SK&LANG=SK&MENU=staty_sveta&TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/karta_statov.nsf/(vw_ByID)/ID_A6BEFB8700317B25C125707A003FAFCD#bookViKoTuInInfo